Didgeridoo, výroba, prodej, výuka, koncerty.
Novinky o nástrojích Tomáše Dufka na FACEBOOKU Novinky o nástrojích Tomáše Dufka na FACEBOOKU

Naposledy prohlížené

Nejoblíbenější

CZECH DIDGERIDOO & DRUMS - výroba, prodej, výuka, koncerty.

O nás - Tomáš Dufek

Jmenuji se Tomáš Dufek a jsem výrobcem netradičních hudebních nástrojů. Narodil jsem se 3. 2. 1985 a v současné době bydlím ve Velkém Meziříčí. Dílnu, sušárnu a sklad nástrojů mám v původním stavení na návsi v Dolních Radslavicích 2. Tato malá vesnička je nedaleko Velkého Meziříčí na Vysočině. Prostory chalupy, chlévů a stodoly postupně již řadu let rekonstruuji k obrazu a potřebám mého provozu a s respektem k historii, tradici a původnímu rázu této architektury.
Již od dětství mě zajímaly hudební nástroje a hra na ně. Mé první seznámení s nimi bylo prostřednictvím tahací harmoniky v “lidušce“, později kytary, mandolíny, foukací harmoniky a dalších nástrojů u ohně. Se dřevem a tím pádem i se stromy a lesem jsem se setkával již od dětství. Rozhodl jsem se tedy, že na střední školu nastoupím do Rousínova na obor Uměleckořemeslné zpracování dřeva.
V patnácti letech jsem se poprvé setkal s didgeridoo. Tento hudební nástroj, v té době poměrně v České republice neznámý, mě neuvěřitelně nadchnul. Můj táta měl (a stále má) doma malou dřevodílnu, a tak mě napadlo, že bych mohl zkusit zkombinovat mé dva nejoblíbenější koníčky, a to hru na hudební nástroje a práci se dřevem. Netrvalo dlouho a zkusil jsem vyrobit první vlastní didgeridoo. Následovalo pár kousků pro sebe a své kamarády. Didgeridoo mělo u známých poměrně úspěch, a tak jsem vyjel na hudební festival do Trutnova zkusit, jestli by o mé nástroje neměla zájem širší veřejnost. Zájem byl, což mé nadšení a chuť do výroby, objevování a rozvoje jen podpořilo.
Po střední škole jsem nastoupil na Vyšší odbornou školu ve Volyni, kde jsem vystudoval obor Tvorba nábytku a navrhování interiérů. Při studiích jsem již od střední školy vyráběl didgeridoo o víkendech a začal jsem je dávat k prodeji do obchodů. S množstvím vyrobených nástrojů přibývaly zkušenosti, a tím pádem i stoupala kvalita. Později jsem začal navštěvovat i další festivaly, např. Prázdniny v Telči, Colours of Ostrava, Folkové léto v Náměšti nad Oslavou atd. Festivaly pro mě byly v té době cestou, jak se prezentovat, jak seznamovat lidi s tímto úžasným nástrojem, popřípadě poskytnout jim možnost si ho pořídit. S didgeridoo jsem se zúčastnil i pár výstav (Brno - Leitnerka, Lednice - galerie u informačního centra, Mikulov - Dietrichsteinská hrobka, Náměšť nad Oslavou - Galerie 12, Křižanov - Galerie dvorek, Velké Meziříčí - Galerie synagoga a Art Depo, Umění dřeva - Praha) a setkání po republice.
Dále po studiu ve Volyni jsem absolvoval na TU Zvolen bakalářské studium v oboru Konstrukce dřevěných staveb a nábytku a na Mendelově univerzitě v Brně inženýrské studium v oboru Dřevařské inženýrství. Má studia ohledně dřeva mi byla a jsou velkým přínosem při výrobě a vývoji hudebních nástrojů. Děkuji tímto rodičům za možnost vystudovat.
Postupně jsem začal vyrábět a dle svého vyvíjet i další tradičně-netradiční hudební nástroje, jako jsou rámové bubny s klasickým výpletem i laditelné (šamanské, prstové, bodhrány, obří, …). Zde stojí za zmínku dlouhá cesta experimentování s různými kůžemi, jejich zpracováním a uchycením na ten který druh bubnu. Výsledkem je nyní jednoznačná zvuková specifikace bubnu, jeho konstrukce, materiálová skladba a i popřípadě mechanismus ladění a výpletu. Některé z dalších nástrojů, co jsem přibral do svého portfolia, jsou ozvučná dřívka, ústní harfy, berimbau, cajóny, kantely, harmonizační lůžka atd. Experimentuji i s různými aplikacemi pro rozšíření možnosti uplatnění. Vždy jsem hledal vlastní cestu konstrukce, materiálu, designu a samozřejmě to, k čemu všechno mé úsilí směřovalo, sice k osobitému a kvalitnímu zvukovému projevu nástroje.
Vývojem a výrobou těchto “netradičních“ hudebních nástrojů se zabývám na plný úvazek. Stavbou hudebních nástrojů se věnuji již více jak 17 let, které mi pomohly vyprofilovat se do nynějšího stavu.
Poslední dobou se stéle více věnuji výrobě hudebních nástrojů na zakázku. Například pro muzikoterapeutické účely. Spolupráce s muzikoterapeuty, vývoj nových typů nástrojů a jejich realizace, jsou pro mne neocenitelné zkušenosti.
Věnuji se také i občasné renovaci a opravě. Mojí dílnou prošly již kontrabasy, mandolíny, kytary, banja, bugarie, brače, citery atd.
V úzké spolupráci se Zdeňkem Vilímkem se zabýváme vývojem, výrobou a distribucí teleskopického didgeridoo.
Mým velkým koníčkem je též cestování, kde se snažím mnohdy hledat jiný pohled na věc, nadhled, inspiraci, kořeny, sám sebe. To vše mi pak svým způsobem pomáhá při výrobě a vývoji nástrojů.
Musím zde zmínit i svého tátu, který mi s lecčím ohledně dřeva pomáhal, radil a v jehož dílně jsem začínal své první didgeridoo vyrábět. Tímto mu velice děkuji.
Hudebně se nyní vyžívám s blues’n’rollovou kapelou LetRouRou, s náhodně nenáhodným seskupením Okamih stretnutia, v rámci svého sólového projevu s didgeridoo a mandolínu (bugárii, bračem), které je základem pro duo RiDuoo a v neposlední řadě při různých setkání a jamech.

Výroba nástrojů, hudba a hraní je pro mě důležitá součást života. Naplňuje mě pocit, že to, co vyrobím vydává zvuk-hraje-rozdává radost, klid, energii i porozumění.

 Více o mně a nástrojích co vyrábím naleznete na   www.dufekinstruments.cz .


Tomáš Dufek 2017 x

 

CZECH DIDGERIDOO & DRUMS
Designed by © 2024 OlomouckéWeby.cz  


Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.